SUNDAY 21/11

Pre-design your own journey through the festival or let yourself be guided by your intuition as you choose from three possible events, four times a day. All workshops & events are suitable for spontaneous drop-in.

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
09.30 - 11.00
S1 SAB

Shelley Etkin

Landing Together Murmuration

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
11:30 - 12:00
S4 LaborGras

Raimund Rosarius

Deep Squat Intelligence

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
11:30 - 13:00
S5 Ölberg

Nino Mar Seliz

Explore your Erosomatic Body as a Resource of Power

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
12:15 - 13:00
S4 LaborGras

Stephanie Hanna

Embodied Thinking Lab

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:30 - 16:00
S10 Online Channel A

Virginia Farman

Cultivating Body Site Correspondences

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:00 - 14:30
S4 LaborGras

Torsten Konrad (Folkwang)

Sense Your Buddy

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:00 -- 14:30
S11 Online Channel B

Joseph Appleton

On Precarity Queer Corporealities and the Elusiveness of Phenomenal Space

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:30 - 15:45
S1 SAB

Sandra Golding

African Holistic Dance

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
16:30 - 18:00
S11 Online Channel B

Melissa C Rolnick

MEISA Community Practice During Covid

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
16:30 - 17:00
S3 Zentrum 3 OG

Thomas Kampe

Moving Beyond From Body-Cultures to Bodies of Culture

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
09:30 - 11:00
S2 Zentrum 4 OG

Marion Evers

Undine Eberlein

Fluid Identities

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
11:30 - 13:00
S1 SAB

Martha Eddy

tba

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
11:30 - 12:30
S3 Zentrum 3 OG

Torsten Konrad (Folkwang)

Bodyintelligent Visions of Togetherness based on Equality

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
13.00 - 15:00
S10 Online Channel A

Kate Marsh

Re Imagining Leadership

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:30 - 16:00
S5 Ölberg

Alexander Hahne

The gentle pack

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:00 - 15:00
S5 Ölberg

Tiago Gambogi

Dancing the Curious Courage of Risk

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:30 - 16:30
S3 Zentrum 3 OG

Janina Rohlik

The Stickiness of Privilege

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
15.00 - 15.30
S11 Online Channel B

Maud Lannen

Introduction to Somato Intersectionalism as Choreographic and Resistant Practice

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
16:30 - 18:00
S10 Online Channel A

Angela Guerreiro

Voicing untold embodied stories

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
19:00 - 21:00
S1 SAB

Colleen Bartley

Long Table Body IQ

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
09:30 - 10:30
S4 LaborGras

E.E. Balcos

Fluid Empathy Water Bodies - Soma and Earth

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
11:30 - 13:00
S11 Online Channel B

Peilin Liang

Somatic Ergonomics Caring the Bodymind with Precision

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
11:30 - 13:30
S10 Online Channel A

Susan Sentler

& Glenna Batson

The FOLD as Somatic Artistic Practice

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14.30 - 16:00
S2 Zentrum 4 OG

Ann Lenore Moradian

Cultures of Fear

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:00 - 15:00
S7 HTW Black

Eve Bonneau

The Extent of Touch

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:00 - 15.30
S6 Ölberg 2

Camille Barton

Moving from the individual to the collective

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:30 - 15:00
S11 Online Channel B

Kamogelo Molobye

Waistline Masculinities in Motion towards Embodied Practices of Vulnerability

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
16.30 - 18:00
S4 LaborGras

HZT MA Choreography

Works

Choreographic Projects

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
16:30 - 18:00
S1 SAB

Miriam Seamoon

Transhumanist Cephalopod Evolution

The list of facilitators and the program of BodyIQ Festival 2021 are subject to last minute changes.