laying down on the floor with plants (Ho

SATURDAY 20/11

Pre-design your own journey through the festival or let yourself be guided by your intuition as you choose from nine possible events, four times a day. All workshops & events are suitable for spontaneous drop-in.Please note: All Events are listed at Central European Time (CET).

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
10:00 - 11:00

Integration Space

SAB 1

Christa Cocciole

Integration and Intention for the Day

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
11:30 - 13:00

Workshop

SAB 3

In Our White Bodies

Working Group

Somatic Anti-Racism Approaches

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
11:30 - 12:30

Performance Lecture

Aquarium

Liz Erber

Dan Farberoff

The ReWilding Project

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:30 - 16:00

Art/Video Installation

SAB 3

Paula Guzzanti

& John D'Arcy

Pathways VR - a somatic walk in Malta’s shifting terrain

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:30 - 15:30

Performance

Aquarium

Laura Colomban

Möbius Devices: A Performance Sound Installation Process

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
16:30 - 18:00

Performance

LaborGras

Simon Rose

& Ingo Reulecke

An Open Field : Improvisation as Critical Research Practice

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
17:00 - 18:00

PerformanceLecture

Aquarium

Wiktor Skrzypczak

Imaginary Inhabitation

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
20:00 - 22:00

Performance

Ölbergkirche

Grupo Oito

Present Body 2

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
11:30 - 13:00

Workshop

SAB 1

Kai Ehrhardt

Cultures Beneath Cultures

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
11:30 - 13:00

Workshop

LaborGras

Funmi Adewole

Groundation, Sensation, Connection

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:30 - 15:10

Performance

SAB 1

Britta Wirthmüller

& HZT Studierende

Delay

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:30 - 16:00

Workshop

LaborGras

Kene Igweonu

& Thomas Kampe

Flexible Vulnerabilities: Feldenkrais & Somatic Theatre Practice

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
16:30 - 17:30

Performance Lecture

SAB 1

Olive Bieringa

Resisting Extinction

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
16:30 - 17:00

Short Presentation

Aquarium

Adesola Akinley

Building Somatic Dialogues in Spatial Practises: Dance, Architecture and Engineering

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
18:30 - 19:30

Integration Space

SAB 1

Ayo Gry

Grounding Integrative Touch Space

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
11:30 - 13:00

Workshop

SAB 2

Christa Cocciole

Mike Romig & Pablo Escorcia

Embodiment and Social Transformation

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
11:30 - 13:00

Workshop

Ölbergkirche

Amber E. Gray

Every Inhale Begins With an Uprising: A Right to Embody Playshop

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:30 - 16:00

Workshop

SAB 2

Puma Höflich

Dismantling Racism as a Daily Practice

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:30 - 16:30

Workshop

Ölbergkirche

Bea Carolina Remark

An Aesthetik of (IM)Perfection

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
16:30 - 18:00

Workshop

SAB 3

Martha Eddy

White Advantage is a Disadvantage - Awakening Intersubjective Awareness

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
17:00 - 18:00

Workshop

SAB 2

Veronika Sifter

& Thomas Körtvélyessy

vándorlás/ok - Wandering(s) Causes

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
18:30 - 19:30

Discussion

LaborGras

Martha Eddy, Funmi Adewole, Olive

Bieringa, Puma Höflich, Vera Rosner

Panel Dicussion: Somatic Activisms as Practices of Care

The list of facilitators and the program of BodyIQ Festival 2021 are subject to last minute changes.