All Events

Pre-design your own journey through the festival or let yourself be guided by your intuition as you choose from three possible events, four times a day. All workshops & events are suitable for spontaneous drop-in.

WS_Benjamin Jochen.jpg
15:00 - 16:00
SAB 1

E.E. Balcos

Fluid Empathy: Water Bodies - Soma and Earth

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
11:30 - 12:45
SAB 1

Martha Eddy

BodyMind Dancing - Including All of Me

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
11:30 - 14:30
Ölbergkirche 1

Heike Kuhlmann

Discomfort – Disorientation - Grounding

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
14:30 - 16:00
SAB 2

Ben Spatz

Somaticizing the Camera

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
14:30 - 16:00
LaborGras

Mäks Roßmöller

A Soft Place to Fall - Accessing Fat Tissue to Nourish your Activism

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
14:30 - 14:50
ONLINE

Jane Turner

Reflecting on Film Works Series : GOG MAGOG

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
16:00 - 17:30
ONLINE

E. E. Balcos, David Ka-nang

Leung, Eugenia S. Kim

Deep Dive Playground: An Exploration of Pivotal Transformation in Global Somatic Practices

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
16:30 - 18:00
LaborGras

Pedro Henrique Risse

Tools for Making Sense Together

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
16:30 - 17:00
ONLINE

Chloe Bradwell

Co-creating resilience with people living with dementia: an intercorporeal approach to intergenerational arts

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
19:00 - 20:30
ONLINE

Mary Abrams

Getting Gutsy: Exploring Biological Origins & Movement for Trusting Our Guts

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
20:00 - 21:30
ONLINE

Christine Caldwell

Bodily Authority as Resistance and Recovery

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
09:30 - 11:30
SAB 3

Manuela Albrecht

Collective Dialogues - Exploring Embodiment of Micro-Politics Through the Viewpoints Technique

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
11:30 - 13:00
SAB 1

Kai Ehrhardt

Cultures Beneath Cultures

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
11:30 - 13:00
LaborGras

Anja Bettenhäuser

My World, Your World, Our World (Working with Children)

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
11:30 - 13:30
ONLINE

Martha Cuffy

You Gotta Feel It To Heal It

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:00 - 15:30
Ölbergkirche 1

Corinna Eikmeier

& Christina Petersen

Somatic Pathways in Instrumental Teaching: Feldenkrais and the Musician

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:30 - 16:00
SAB 3

Franka Rauch

Bodies as Masterpeaces: Embodying a Culture of Peace

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:30 - 16:00
Ölbergkirche 1

Puma Höflich

Dismantling Racism as a Daily Practice

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:30 - 15:00
ONLINE

Debora Oliveira

Moving with Horses - Reflections on a Trans-Species Somatic Experience

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
15:00 - 15:30
ONLINE

Joani Groenewald

Entanglements with Place: A/r/tography as a Somatic Arts Research Methodology

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
16:30 - 17:00
SAB 2

Olive Bieringa

Resisting Extinction

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
16:30 - 17:00
Aquarium

Adesola Akinley

Building Somatic Dialogues in Spatial Practises: Dance, Architecture and Engineering

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
17:00 - 18:00
Aquarium

Wiktor Skrzypczak

Imaginary Inhabitation

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
17:00
ONLINE

Iwona Wojnicka

VIRA REALIS Ensemble / Vibrato

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
18:30 - 19:30
ONLINE

Thomas Kampe, Jamie

McHugh & Katja Münker

Tippin Point: Eco-Somatics as Practice and Activism

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
20:00 - 21:00
ONLINE

Intercultural Roots

Andrea Maciel & Alex Boyd

Intercultural Roots: An Infinite Continuum Between Arts for Health & Social Change

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
09:30 - 11:00
LaborGras

Sarah Barnaby

& Satu Palokangas

‘Going Under’ Dominant Narratives & False Norms

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
11:30 - 13:00
SAB 3

Torsten Konrad

Bodyintelligent Visions of Togetherness based on Equality - Lecture and Workshop

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
11:30 - 12:00
Aquarium

Thomas Kampe

Moving Radical Identities: Entirely aware of my abilities…

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
12:00 - 12:45
LaborGras

Stephanie Hanna

Embodied Thinking Lab

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
13.00 - 15:00
ONLINE

Kate Marsh

Re-Imagining Leadership - How can Disabled Artists bring about Radical Change in Understandings of the Dancing Body?

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:00 -- 14:30
ONLINE

Joseph Appleton

Moving Gender Series: On Precarity: Queer Corporealities & the Elusiveness of Phenomenal Space

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14.30 - 16:00
SAB 2

Ann Lenore Moradian

Cultures of Fear: The Double Bind and Systemic Health

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:30 - 15:00
ONLINE

Kamogelo Molobye

Waistline: Masculinities in Motion towards Embodied Practices of Vulnerability

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
16:00 - 17:30
ONLINE

Andrea Haenggi

Hybrid Luminous Soma Land (decoloninzing nature in us)

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
16:30 - 18:00
SAB 2

Alexander Hahne

The gentle pack - soft masculinity and moving in vulnerability

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
16:30 - 18:00
ONLINE

Melissa C Rolnick

MEISA Community Practice During Covid: a Lifeline

WS_Benjamin Jochen.jpg
16:30
Aquarium

Andrea Keiz

Invitation to Play

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
11:30 - 13:00
SAB 2

Adalisa Menghini

The Sense of Balance

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
11:30 - 12:30
Aquarium

Angela Guerreiro

Re-Thinking - Me and My White Skeleton

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
14:00 - 14:10
ONLINE

Bev Butkow

Reflecting on Film Works Series: Embodied-Entanglements / Entangled-Embodiments

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
14:30 - 16:00
Ölbergkirche 1

Bea Carolina Remark

An Aesthetik of (IM)Perfection

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
14:30 - 16:30
ONLINE

Valentin Kannicht

& Ali Schwartz

Freedom to Choose ??

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
16:30 - 18:00
SAB 1

Veronique Benei

Bodies in Movement, Politics of Emotion: Bridging Theory with Ethnographic Practice

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
16:30 - 18:00
LaborGras

Amélie Gaulier

& Sabrina Benhamouche

Dialoguing with Whiteness: Fluidity and Remembrance, Nurturing Paths of Healing and Liberation

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
18:00 - 19:00
ONLINE

Petra Kuppers

Eco-Soma: Performance, Disability, Publics

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
19:30 - 20:05
LaborGras

Nicole Bindler

The Case for Invagination #3

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
20:00 - 21:30
ONLINE

Tania Solomonoff

Vivir Distinto: Conversations about Other Forms of Life and Imaginaries of the Territory & the Body.

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
09:30 - 11:00
LaborGras

Funmi Adewole

Groundation, Sensation, Connection

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
11:30 - 13:00
SAB 2

Christa Cocciole

Mike Romig & Pablo Escorcia

Embodiment and Social Transformation

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
11:30 - 13:00
Ölbergkirche 1

Amber E. Gray

Every Inhale Begins With an Uprising: A Right to Embody Playshop

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
11:30 - 13:00
ONLINE

Sandra Reeve

What Do I stand For? - A Movement Workshop

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:00 - 14:30
ONLINE

Lydia Halcrow

(Re)Embodying the Everyday (Unsettling Bodies to Tune into Place)

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
11:30 - 13:00
SAB 1

Martha Eddy

White Advantage is a Disadvantage - Awakening Intersubjective Awareness

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:30 - 15:30
Ölbergkirche 2

Laura Colomban

Möbius Devices: A Performance Sound Installation Process

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:30 - 17:00
ONLINE

Celia Weiss Bambara

Je Te Souhaites Du Bien et Apres...- Screen Dance

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
16:30 - 17:00
ONLINE

Richard S. White

Going with the Stumble: Accessing hidden history through embodied practice in the time of the virus

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
16:30 - 18:00
LaborGras

Simon Rose

& Ingo Reulecke

An Open Field : Improvisation as Critical Research Practice

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
16:30 - 17:00
ONLINE

Oladele Ayorinde

Re-Thinking Social Somatics: Perspectives on Music-Centred Community Somatics in South Africa

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
17:00
ONLINE

Christine Linnea Borch

Sīna

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
17:00 - 17:30
ONLINE

Uhuru Phalafala

Radical Dimensions of Ecstasy

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
19:00 - 20:00
ONLINE

Nobantu Shabangu

Eclipsed Evolution

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
20:00 - 22:00
ONLINE

Colleen Bartley

Long Table Body IQ

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
11:00 - 12:30
ONLINE

Susan Sentler

& Glenna Batson

The F/OL\D as Somatic/Artistic Practice

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
11:30 - 12:00
LaborGras

Raimund Rosarius

Deep Squat Intelligence: The Renaissance of a Lost Movement Pattern?

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
11:30 - 13:00
ONLINE

Peilin Liang

Somatic Ergonomics: Caring the Bodymind with Precision

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
12:00 - 12:30
Aquairum

Anna Novikov

Moving Radical Identities: Patriotic Performance in the Post-Communist Eurasia

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:00 - 16:00
SAB 3

Janina Rohlik

The Stickiness of Privilege

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:00 - 15:30
ONLINE

Virginia Farman

Souvenir - Cultivating Body-Site Correspondences

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:30 - 16:00
SAB 3

Nino Mar Seliz

Explore your Erosomatic Body as a Resource of Power

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
15:00 - 15:30
LaborGras

Amanda Hunt

& IV Castellanos

Conduit

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
16:00 - 17:30
ONLINE

Simonetta Alessandri

The Shakes: From Feldenkrais to Improvisation in a Creative Process

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
16.30 - 18:00
LaborGras

HZT MA Choreography

Works

Choreographic Projects

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
16:30 - 17:00
ONLINE

Orly Noa Rabinyan

Looking Back at The #Posthome_Theatre Trilogy

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
QR Code
Outdoor

Vanessa Grasse

Branching Dialogues - Audio Guided Workshop

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
11:30 - 13:00
LaborGras

Simon Rose

& Ingo Reulecke

What is Critical Improvisation?

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
11:30 - 12:00
ONLINE

Minou Tsambika Polleros

Visceral Empathy: A Capacity for Inner and Outer Homemaking

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
11:30 - 13:00
SAB 1

David Bloom

Embodied Fermentation / Microbial Somatics

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
14:30 - 16:00
Ölbergkirche 2

Camille Barton

Moving from the individual to the collective: How can somatics facilitate social change?

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
14:30 - 15:00
ONLINE

Claudia Kappenberg

Shore Variations

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
16:30 - 18:00
SAB 2

SomaticsLab, Uwe Jaschke

& Felix Arend

Reflection in Movement - Bodies, Power and Society

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
16:30 - 18:00
Aquarium

Johannes Birringer, Zhi Xu

Michèle Danjoux & Vera Rosner

Somatechnics & Dis/ability

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
18:00 - 19:30
ONLINE

Jamie McHugh

The Practice of Somatic Orchestration: An Experiential Session

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
19:30 - 20:45
ONLINE

Colleen Bartley

& Nita Little

Cultivating Emergence: Poiesis and Research in Contact Improvisation

WS_Benjamin Jochen.jpg
Friday
20:30 -21:05
LaborGras

Physical ArtHouse

My Beloved Country

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
09:30 - 11:00
Ölbergkirche 1

Angela Guerreiro

Voicing untold embodied stories

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
11:30 - 13:00
SAB 3

In Our White Bodies

Working Group

Somatic Anti-Racism Approaches

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
11:30 - 12:30
Ölbergkirche 2

Liz Erber

Dan Farberoff

The ReWilding Project

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:30 - 15:30
SAB 1

Britta Wirthmüller

& HZT Studierende

Delay

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:30 - 16:00
SAB 2

Gabriella Zeno

From Mother to Mother, from Body to Body: Tracing the Origin of Being

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:30 - 16:00
LaborGras

Kene Igweonu

& Thomas Kampe

Flexible Vulnerabilities: Feldenkrais & Somatic Theatre Practice

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
14:30 - 16:00
Outdoor

Katja Münker

Tracing Traces // Outdoor Workshop

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
15:00 - 16.30
ONLINE

Fabiana Mercadante

Stellaria Media

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
16:30 - 18:00
SAB 1

Natalia Espinel

& Catalina Hernandez-Cabal

Kinespheric Forms and Materials: A Relational Practice

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
16:30 - 18:00
Ölbergkirche 1

Peter Pleyer

Slow Rave as a Critical Practice

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
17:00 - 18:00
SAB 2

Veronika Sifter

& Thomas Körtvélyessy

vándorlás/ok - Wandering(s) Causes

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
17:00
ONLINE

Paula Guzzanti

& John D'Arcy

Walking in Malta: Pathways in a Terrain in Flux

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
18:00 - 19:30
ONLINE

Carol Swann

Socially Conscious Body

WS_Benjamin Jochen.jpg
Saturday
19:00
Ölbergkirche 1

Grupo Oito

Present Body 2

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
09.30 - 11.00
SAB 1

Shelley Etkin

Landing Together: Murmuration

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
11:30 - 13:00
SAB 2

Marion Evers

Undine Eberlein

Fluid Identities

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
11:30 - 13:00
SAB 1

Martha Eddy

Lifting up The Aesthetic of Our Disabilities

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
11:30 - 13:00
ONLINE

Tiago Gambogi

Dancing the Curious Courage of Risk

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
12:30 - 13:00
Aquarium

Adesola Akinley

Moving Radical Identities: Finding Old Relationships (Our New Lexicons in Discovery)

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:00 - 14:30
LaborGras

Torsten Konrad & Students

of Folkwang University

Sense Your Buddy

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:30 - 15:45
SAB 1

Sandra Golding

African Holistic Dance

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
14:30 - 15:30
Aquarium & ONLINE

Das somatische Quartett

Dieter Rehberg , Florian Filtzinger, Andrea von der Emde & Guest

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
15.00 - 15.30
ONLINE

Maud Lannen

Moving Gender Series: Per-Forming the Haptic Maternal: Somato-Intersectionalism as Choreographic & Resistant Practice

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
16:30 - 18:00
SAB 1

Miriam Seamoon

Transhumanist Cephalopod Evolution

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
16:30 - 17:30
Ölbergkirche 1

Royston Maldoom

Dance as Agent for Change: An Interview with Royston Maldoom

WS_Benjamin Jochen.jpg
Sunday
17:00
ONLINE

Mira Hirtz

Performative Video Tutorials: Eco-Somatics as Tools for Navigation

The list of facilitators and the program of BodyIQ Festival 2021 are subject to last minute changes.